Fon Perdeler Nasıl Ütülenmeli?

Perde ütüleme teknikleri öncesinden kullanılacak olan malzemelerden söz etmek gerek. Örneğin buharlı ütülerden harekete geçmeniz gerekmekte. Bunun akabinde mutlaka yüksek tutulan ütü masalarına da ihtiyacınız olacaktır. Yüksek olması perdelerin devamında kırışmasına engel olacaktır. Son olarak da yanınızda su bulundurmanızda fayda var. Buharsız kalan ütülerin belirli bir süre sonra perdeye yapıştığı görülüyor. Bu sorun ile karşılaşmamak için de sürekli olarak ütülerin içerisinde suyun kalmasına özen göstermelisiniz.

Enlemesine ütü yapmanız çok fazla zamanınızı alacaktır. Dikey olarak ütülemeniz daha doğru olacaktır. Perdelerin varsa pilelerine dikkat ederek ütülenmesi önerilir. Pilelerin buhar yardımı ile ütülenmesi gerekmekte. Buhar sayesinde en ince kumaştan olan perdelerin ütülenmesi daha kolay. Hatta kimileri perdeleri taktıktan sonra dahi ütüleme yapıyor. Direk olarak ütü buharını kullanarak kırışıklıkları açtıklarını görüyor. İsteyenler perdenizin yapısına göre bu şekilde yapabilir. Özellikle de kalın kumaştan olan perdelerin kuru temizlemeye verildiğini görüyoruz. Kırışıkların açılması zaman aldığı için daha güçlü ütü makinelerine ihtiyaç duyulmakta. Bu anlamda kuru temizlemelerden yardım alarak perdelerin istediğiniz şekli alması mümkün olacaktır.

Fon Perdeleriniz İçin Buharlı Ütü Kullanın

Perde nasıl ütülenir merak edenlere uygun ütü modelleri ifade edilmekte. Şöyle ki buhar kazanlı olanlar sayesinde işiniz bir hayli kolay olacaktır. Direk olarak buharları sayesinde perdenin zarar görmesi mümkün değildir. Aksine buhar etkisinden kaynaklı perdelerin daha kısa sürede açıldıklarını göreceksiniz. Bu anlamda satın alınan ütülerin içerisine su koymanız gerekmekte. Buhar son bulana kadar tekrarlı olacak şekilde suyun temin edilmesine özen göstermeniz gerek. Böylece birkaç tane perdeyi dahi arka arkaya ütüleyebilirsiniz.

Perde ütüleme teknikleri türlere bağlı olarak farklılık gösteriyor. Örneğin tüller için sadece buhar kullanarak ütülemelere geçilebilir. Daha kalın kumaş perdeler adına da mutlaka buhar kazanlı ütülerin kullanılması gerekmekte. Perde ütüleme öncesinde de yapılması gerekenlere göz atmanız faydalı olacaktır. Özellikle de perdelerin daha kısa sürede kolayca açılması için kullanım talimatlarına göre hareket etmelisiniz. Yıkanması ve kurulama aşaması için talimatlara göz atmanızda fayda var. Bu şekilde uygun tekniklerden tüm perde modellerinin ütüleme aşamalarına geçmeniz mümkün.